Ministerul Tineretului și Sportului

Lista câştigătorilor la Salonul Naţional de Inventică şi Creaţie Ştiinţifică pentru Tineret 2013

Noutăți

Lista câştigătorilor la Salonul Naţional de Inventică şi Creaţie Ştiinţifică pentru Tineret 2013

Duminică, 24 noiembrie 2013, sa încheiat cea de-a XI-a ediţie a Salonului Naţional de Inventică şi Creaţie Ştiinţifică pentru Tineret 2013.

În cadrul acestui eveniment organizat de Ministerul Tineretului şi Sportului, peste 30 de echipe de tineri inventatori din întreaga ţară au concurat pentru cea mai bună invenţie a anului din domeniile “Creaţie Tehnică”, “Tehnologia informaţieişi “Ştiinţe aplicate”.

 

Câştigătorii la Creaţie Tehnică: 

Premiul 1 – Echipa The Solar Architect, Constanţa (Prof. Ion Băraru, Bărăscu Mihai, Bilal Imam Munire, Bilal Tarik Kaan, Cozma Marina, Dumitru Maria, Panaitescu Răzvan, Popovici Matei Ioan, Stoian Delia Irina, Nasta George, Popa Vlad)The Solar Architect;

Premiul 2 – Echipa EPEE, Bucureşti (Nastac Iulian, Cherciu Costel, Cherciu Claudiu) – EPEE;

Premiul 3 – Echipa USV, Suceava (Prof. Călin Ciufudean, Corneliu Buzduga, Filote Constantin, Paţa Sergiu, Orhei Liviu, Torac Mitric Abel Lucian, Galina Marusic) – Sistem pentru monitorizarea calităţii surselor de apă potabilă

Menţiuni:

1. Echipa The Project Genesis, Constanţa (Angelescu Diana Andreea, Burtoiu Bianca, Gaidargiu David Emanuel, Gaidargiu Victor, Gherghelegiu Andreea Diana, Lepădatu Tiberiu Andrei, Mirea Vladimir, Neagu George Cristian, Panchici Tatiana Alexandra, Pătrăhău Irina Maria, Vasile Cristiana Flavia, Voinescu Ioana – The Genesis Project;

2.  Catană Diana Andreea – IRIS.

 

Câştigătorii la Tehnologia Informaţiei: 

Premiul 1 – Ionuţ Budişteanu, Bucureşti: Utilizarea inteligenţei artificiale pentru a crea o maşină fără şofer ieftină;

Premiul 2 – Osman Alper Ender, Constanţa – Spacekit Beta;

Premiul 3 – Echipa MiCeDo (Ceobanu Mircea Florin, Miron Dorin Andrei Beniamin) – Utilizarea MNT pentru amenajarea unor trasee de cicloturism în Obcina Mestecăniş;

Menţiuni:

1. Mnerea Darius, Aleşd – Pristine Technologies and PS VII Operating System ;

2.  ABL – SAFE, Suceava (Prof Ciufudean Călin, Prof Buzduga Corneliu, Torac Mitric Abel Lucian, Paţa Sergiu, Luncaşu Lucian, Pavăl Ştefan) – Sistem automat pentru estimarea riscului de avalanşă;

3. Pavel Vlad Daniel, Lavric Ionatan, Suceava – Sistem de vizualizare în timp real a securităţii unei clădiri.

 

Câştigătorii la Ştiinţe aplicare: 

Premiul 1 – Echipa PACO 1 (Botoşani): Încuietoare electronică;

Premiul 2 – Echipa USV (CĂLIN CIUFUDEAN, CORNELIU BUZDUGA, BOGDAN SENCIUC, ADRIAN URSULICĂ, TEODOR DAVID ZAHARIE BUTUCEL) – Sistem inteligent pentru sortarea PET-urilor;

Premiul 3 – Dan Milici, Narcis Dumitraşcu (Suceava) – Sistem de evaluare a echilibrului pentru antrenamentul sportivilor; 

Menţiuni:

1. Dan Milici, Narcis Dumitraşcu (Suceava) – Pompă electrochimică cu celulă de combustie cu membrană de schimb de protoni;

2.  Echipa HPGL – Ţirilă Vlad George, Burechiţă Ionuţ Cristian (Vaslui) – Robotic Arm Drawing Machine;

3. Mihaela Poienar (Suceava) – Sistem de irigaţie cu pompe electrochimice.